Dietos

Kuo pasireiškia glitimo netoleravimas?

Kuo pasireiškia glitimo netoleravimas
Glitimo netoleravimas, ar tai reali, ar išgalvota problema? Jei problema reali – kokie yra simoptomai ir kaip išsiaiškinti ar konkretus žmogus toleruoja glitimą?

Natūralu, kad kyla klausimas dėl to, kad anksčiau žmonės viską valgydavo su duona ir neturėdavo tokių problemų. Kodėl taip atsitinka? Esmė ta, kad šiuolaikiniai grūdai stipriai skiriasi nuo tų, kuriuos valgydavo mūsų protėviai. Dabartinėse rūšyse yra didelis glitimo kiekis, glitimo reikia, kad duona būtų puresnė, baltesnė, greičiau iškiltų. Be to, anksčiau rugiai būdavo maišomi su pupomis, riešutais, kitais grūdais, o balti miltai atsirado tik prieš 200 metų.

Glitimas ir gliutenas

Du žodžiai glitimas ir gliutenas apibūdina tą patį, natūraliai augaluose randamą baltyminę medžiagą. Priklausomai nuo literatūros, galite sutikti abu žodžius – glitimas ar gliutenas. Lietuvių kalboje taisyklingai naudojamas žodis glitimas, tuo tarpu žodį gliutenas sutiksite ten, kur naudojamas išplitęs angliško termino “Gluten” vertinys.

Kas yra gliutenas ir kaip jis gali pakenkti?

Gliuteno reikšmė (gliutenas suteikia tešlai elastingumą)Kalbant virtuviniais terminais – gliutenas suteikia tešlai elastingumą. Tik dėl gliuteno mes galime ištempti gabalėlį tešlos jos nesuplėšydami. Būtent dėl šios savybės jis tiks svarbus daugumoje kepinių ir šiuolaikinė virtuvė neturi geros alternatyvos, kurią naudojant būtų galima gaminti ne prastesnės kokybės kepinius.

Tuo tarpu Daktaras Franka Lipmanas mano, kad gliutenas mūsų odai yra kenksmingesnis nei cukrus ar apdirbti produktai. Gliutenas, arba paprastai glitimas, daktaro nuomone iššaukia odos sudirgimus, naudoja organizmo jėgas. Kai kurie žmonės mano, kad glitimas jiems nekenkia. Tačiau ar taip yra iš tiesų, įsitikinti galima tik tuomet, jei iš maisto raciono jį išbrauktumėte.

Kas yra gliutenas

Tai yra gliadino ir gliutenino, baltymų, esančių grūduose, rugiuose, miežiuose masė. Pasitaiko specialistų, aiškinančių jog gliuteno įtaka gali būti net ir dramatiška: jis silpnina imuninę sistemą ir daro neigiamą įtaką chroniškiems susirgimams. Deja tai nėra pagrįsta moksliniais tyrimais.

Stipraus gliuteno netoleravimo simptomai:

• Viduriavimas arba vidurių užkietėjimas;
• Žarnyne kaupiasi dujos;
• Skausmas pilvo apačioje;
• Pykinimas;
• Nusilpimas;
• Galvos skausmas;
• Kiti simptomai, tokie kaip raumenų, sąnarių skausmas, sudirgimas;

Kaip atsisakyti gliuteno

Balta duona be gliutenoPašalinti gliuteną iš organizmo pavyksta beveik visiems per keletą savaičių. Kodėl tai reikėtų daryti? Šį baltymą yra sudėtinga virškinti, jo perdirbimui organizmas naudoja labai daug jėgos ir energijos. Jei laikinai išėmus gliuteną iš maisto raciono, tuomet kepenys, virškinamasis traktas ir imuninė sistema pailsi bei atsistato, o rezultatas – organizmo pasveikimas ir negalavimų dingimas.

Iš pradžių nėra taip lengva, ypač tiems, kurie yra pripratę prie duonos. Diskomforto, neprivalgymo jausmas juntamas keletą dienų.

Kokie produktai turi glitimo

Grūdinėse kultūrose, tokiose kaip rugiai, kviečiai, miežiai, kuskusas, krachmolas, manai, avižos, o taip pat salykle. Laikantis šios dietos, reikės viso to atsisakyti.

Kuo pakeisti gliuteną

Rudieji ryžiai, grikiai, soros, kukurūzai arba bulvės. Dietos metu nepamirškite skaityti produktų etiketes, kadangi gliuteno galite rasti ne tik grūdiniuose produktuose. Pavyzdžiui, miltuose, krekeriuose, džiūvėsiuose, makaronuose, tortuose, dešroje, netgi kotletuose. Glitimas gali būti ir padažuose (kur yra miltai), sojos padaže, alaus mielėse.

Ieškodami pakaitalų būkite labai atsargūs rinkdamiesi produktus! Jeigu apsidžiaugėte parduotuvėje pamatę atskirą “be gliuteno” lentyną, verčiau gerai apžiūrėkite patrauklių produktų sudėti, kadangi juose dažniausiai būna neįprastai daug angliavandenių bei pridėtinio cukraus.

Planuodami dietą be gliuteno verčiau rinkitės produktus kurie natūraliai neturi gliuteno. Produktų be glitimo sąrašas gana ilgas, tačiau nemažai populiarių patiekalų reikalauja ingredientų su glitimu. Deja pusgaminiai kurie imituoja batoną ar kitą produktą kuriam pagaminti paprastai yra būtinas gliutenas savo sudėtyje dažnai turi kitų nepageidaujamų ingredientų, dėl kurių galutinis produktas gali būti dar labiau žalingas.

Dieta be gliutenų

Produktai be glitimoTaigi, jei nusprendėte sekti daktaro Lipmano patarimais. Nebijokite, kad jūsų mityba taps skurdi: jums negalima bus valgyti gliuteno, o tai reiškia, kad negalima bus valgyti košių. Štai grūdai be gliuteno: grikiai, kvinoja, ryžiai, soros.

Galima valgyti ir avižas, jei esate įsitikinę, kad jos yra organiškos, natūralios. Esmė ta, kad avižose yra glitimo, tačiau nėra vienos sudedamosios dalies – gliadino baltymo. Šį baltymą labai sunku virškinti.

Vis dėl to daugiau dėmesio reiktų skirti ne grūdinėms kultūroms, o kitiems produktams. Tarkim, yra netgi vaistų, vitaminų kompleksų, kuriuose yra gliuteno, kaip surišamojo elemento.

Glitimo priešininkai aiškina: “Imuninė sistema reaguoja į gliuteną kaip į svetimkūnį. Dauguma žmonių turi problemų virškinant glitimą. Rezultatas – staigus imuninės sistemos blogėjimas. Tai atsiliepia visam organizmui, sustiprėja chroniški negalavimai, atsiranda neaiški sveikatos būsena. Todėl jei turite bet kokį chronišką susirgimą, atkreipkite dėmesį būtent į gliuteno vartojimą.”

Kokių rezultatų galite tikėtis?

Efektas yra akivaizdus iš karto – lygiai toks pats, jei jūs atsisakytumėte visiškai cukraus. Kitas privalumas – palengvėja maisto virškinimas. Trečias – pasijusite energingesni. Vienas iš akivaizdžių rezultatų – odos pagėrėjimas: neliks spuogų, spuogelių ir kitų sudirgimų.

Pagrindiniai produktai, kurie yra tinkami jaunai odai ir kuriuos mini pats daktaras Lipmanas: avokadas, kopūstai, graikiški riešutai, lašiša, mėlynės. Odai labai reikia žuvies riebalų, akcentuoja daktaras.

Beje, daktaras Lipmanas abejoja maisto racione ir pieno vartojimo nauda, kadangi pieno produktai taip pat skatina spuogų atsiradimą, todėl dietos metu jų geriau taip pat nevartoti.

Kodėl verta pabandyti?

Jei jus kankina virškinimo problemos, autoimuninės problemos (skydliaukės ligos, cukrinis diabetas ir pan.), neurologiniai susirgimai (migrena, depresija), jūs tikrai pajusite skirtumą, iš savo mitybos raciono išmesdami gliuteną.

Štai simptomai, kurie jums pasakys, jog reikia laikytis šios dietos:

– nuovargis, skausmai;

– svorio netekimas arba staigus antsvoris;

– pykinimas, dujų kaupimasis, pilvo spazmai, virškinimo sutrikimai;

– galūnių tirpimas, depresija;

– bėrimai;

– nevaisingumas, ankstyvas klimaksas.

Tačiau pats paprasčiausias būdas įsitikinti, ar jūs netoleruojate glitimo – tai dietos be glitimo vartojimas. Pašalinkite visiškai gliuteną iš savo raciono 2-4 savaitėms ir pasižiūrėkite savijautą. Tada vėl įveskite šį produktą, ir palyginkite, kas pasikeitė. Daktaro Lipmano patirtis teigia, kad trys iš keturių pacientų kentėdavo būtent dėl glitimo vartojimo.

Apie grožio klubą

Grožio Klubas

Išskirtiniai stiliaus, mados, grožio bei sveikatos patarimai kuriais gali pasinaudoti visi.

Komentarai

Spauskite čia ir komentuokite