Nors kūno svoris atrodo yra tik fizinis reiškinys, kurį parodo svarstyklių skaičiukai, iš tiesų jam didelę įtaką daro mūsų pačių mąstymas. Seniai matytų tėvų dosniai prikrauta lėkštė ar nemokami mėginukai prekybos centre – tai pavojai, su kuriais nuolat susiduria mūsų smegenys ir jose nustatyti dietos barjerai. Kurie, kaip bebūtų gaila, dažnai griūna vos tik sutinkate pagundą.
Lieknėjimui reikalinga ir minčių pagalba
Siūlome atkreipti dėmesį į šias dažniausiai pasitaikančias problemas laikantis dietos ir kitą kartą prisiminti, jog prieš pradėdami keisti kūną, privalome pakeisti mintis!
“Juk neišmesi dabar…”
Turbūt daugeliui iš mūsų pažįstama situacija – numalšinus apetitą, lėkštės dugno dar toli gražu nesimato. Juk jos neištuštinti reikštų tiesiog išmesti maistą lauk… O tada dar mintys apie tuos, kurie apskritai gyvena gatvėje ir neturi ką valgyti…
Tačiau ar tikrai išgelbėsite Afrikos vaikus nuo bado kančių, jei per prievartą kimšite savo atžalos ar mažojo broliuko/sesutės nesuvalgytą ir atvėsusį kotletą vien tam, kad jo neišmestumėte? Prieš tuštindami lėkštes prisiminkite – tas kemšamas maistas lygiai taip pat nueis veltui, kaip ir išmestas. Tik tiek, jog atsidurs ne šiukšlių dėžėje, o riebalų sankaupose aplink liemenį – tai jau dviguba bėda.
Kitą sykį gamindami tiesiog pasirinkite mažesnes porcijas. Jei bus per mažai – visada galėsite pasigaminti dar ar užkąsti po ranka pasitaikiusiu vaisiu, o štai pagaminus per daug teks susimokėti už savo žioplumą plačiai atveriant šiukšlinės dangtį.
“Čia juk nemokamai!”
Pagunda, su kuria dažniausiai susiduria didmiesčių gyventojai. Ateinate į prekybos centrą apsipirkti, o ten – nemokami šokolado pavyzdėliai, sausainių mėginukai, kuriuos įpiršti bando žavūs ir sveikai atrodantys konsultantai…
O gal tiesiog įmonė penktadienį užsakė keliasdešimt picų savo darbuotojams? Arba per susitikimą ant stalo guli pilna lėkštė viliojančių keksiukų?
Visa tai – tik papildomos ir Jums tikrai nereikalingos kalorijos. Pagrindinė problema ta, jog žmonės paprastai pamiršta jas įtraukti į savo dienos mitybos planą. Tarsi nemokami dalykai papildomais kilogramais nevirsta ir suvalgę keletą įmonės pasiūlytų picos gabalėlių vistiek einame su kolegomis pietauti.
Šioje vietoje derėtų savęs paklausti: ar aš valgyčiau, jei tai kainuotų? Jeigu savo sunkiai uždirbtų pinigų ant siūlomo skanėsto neleistumėte, tada neverta jo valgyti ir gaunant nemokamai.
“Jei atsisakysiu mamos iškepto pyrago – ji įsižeis”
Tą patį pasakytume ir apie draugą, bosą, kolegą ar kitą skanėstų siūlytoją. Visuomenėje dalinimasis dažnai siejamas su žodžiais “tu man brangus/gerbiu tave/aš tave myliu”. Atsisakyk ir aplinkiniai pagalvos, kad Jūs nejaučiate to paties.
Vienas iš būdų išsisukti – paprašyti galimybės siūlomą patiekalą pasilikti vėlesniam laikui. Neva, dabar esate sotus, tačiau po kelių valandų tikrai išalksite ir sudorosite vaišes. Žinoma, to daryti nevertėtų – geriau pasidalinkite su tais, kuriems daili figūra gyvenime nėra prioritetų sąrašuose.
Jeigu tokios išeities siūlytojas nepalieka – atvirai papasakokite apie savo rūpinimąsi sveikata. Didžiausią pagarbą žmogus parodys priimdamas Jūsų pasirinkimą, o ne užsispyrusiai kišdamas savo įsitikinimus.
“Ypatingomis progomis galima”
Jeigu sportuoju ir laikausi dietos, tai per vakarėlius tikrai galiu atsipalaiduoti. Būtent taip mano daugelis.
Bėda ta, jog tos “ypatingos progos” pas kai kuriuos pasitaiko šiek tiek per dažnai. Gimtadienis, pietūs su svarbiu verslo klientu, įstojimas į universitetą, Kalėdos, vėl gimtadienis… Norint rasti pasiteisinimų, kiekvieną dieną galima paversti švente.
Patariame kasdien galvoti apie tuos pačius mitybos tikslus. Nesvarbu, ką ir kur valgysite, svarbu išlaikyti atitinkamas maisto medžiagų proporcijas. Ir iš mėsainio galima gauti reikalingų baltymų – tik reikia nepamiršti to mėsainio įtraukti į dienos mitybos planus. Žinote, jog vakarienei laukia šventiškai riebus kepsnys su keptomis bulvėmis? Apribokite riebalų ir angliavandenių suvartojimą dienos metu.
“Negalėjau atsispirti tokiai kainai!”
Be abejo, jog prekybos centre pasirinksite didelį butelį saldaus gėrimo. Juk jis vos keliais centais brangesnis už mažesnį!
Dažnai perkame prekę, kurios mums visai nereikia vien todėl, jog dvigubai didesnė pakuotė kainuoja tik pusę tiek, kiek turėtų. Neverta sau meluoti, jog didesnės pakuotės užteks ilgesniam laikotarpiui – daugiau turėdami, daugiau ir suvartojame. O gal naiviai galvojate, kad ta didelė dėžė sausainių visiškai nevilios kiekvieną kartą praeinant pro šalį?
Pirkdami mažesnes pakuotes sutaupysite ne tik kalorijas, bet ir pinigus. Taip, du litrai gėrimo kainuoja 3 litus, o vienas litras – 2 litus. Bet pirkdami mažesnį kiekį Jūs ne tik gaunate dvigubai mažiau kalorijų, bet ir sutaupote tą vieną litą!
“Be maisto nelinksma…”
Filmų žiūrėjimas neužkandžiaujant juk toks nuobodus… Kaip galima išverti kelių valandų sėdėjimą be didelės dėžės saldžių spragėsių?
Kartais net stebina, kiek daug skirtingų veiklų yra susietos su maistu. Filmų žiūrėjimas – su užkandžiais, pasimatymas – su alkoholiniais kokteiliais, rytinių laikraščių skaitymas – su kava… Kai tam tikrą veiklą nuolatos atliekame su pasirinktu maistu, neužilgo išvystome įprotį, kurio vėliau sunku atsikratyti. Nebepastebime, jog eidami į kiną galbūt esame visiškai sotūs ir tų spragėsių mums visai nereikia, tačiau galvoje kirbantis įprotis siūlo priešingai.
Norėdami to išvengti keiskite pačią veiklą – vietoje televizoriaus ir traškučių pasirinkite knygos skaitymą. Netgi aplinkos pakeitimas gali turėti įtakos. Kam pasimatymą rengti bare, jei susitikti kuo puikiausiai galima parke?
“Aš to nusipelniau!”
Po alinančios darbo dienos daugelis galvojame, kad už visas patirtas kančias tikrai nusipelnėme bent bandelės su džemu. Maistas – tai turbūt paprasčiausia ir lengviausiai pasiekiama savęs apdovanojimo priemonė.
Taip, tiesa, kiekvienas po sunkaus darbo turime gauti galimybę pasilepinti. Tačiau ar mes nusipelnėme didesnio pilvo ir augančio cholesterolio lygio organizme? Geriau paimkite popieriaus lapą ir surašykite jame 10 nevalgomų dalykų, kurie Jums teikia džiaugsmą ar padeda atsipalaiduoti. Kitą kartą stresą numalšinkite ne riebalais, o pasivaikščiojimu su savo augintiniu, skambučiu geriausiam draugui ar romantišku vakaru su savo antrąja puse.
Komentarai