Figūra Sveikata

Fizinio aktyvumo piramidė

Fizinio aktyvumo piramidė

FIZINO AKTYVUMO PIRAMIDĖ NURODO:

Vengti fiziškai pasyvios veiklos:

Ilgo sėdėjimo, laiko leidimo prie kompiuterio ar telefono, pasyvių žaidimų;

Užsiimti jėgos bei lankstumo treniravimu 2-3 kartus per savaitę:

Įvairūs jėgos pratimai su svoriu ar pasipriešinimu (prisitraukimai, atsispaudimai, pritūpimai, kopimas virve ir kt.), raumenų tempimo pratimai, joga ir kt.

Aerobinė veikla rekomenduojama bent 5 kartus per savaitę po 60 min.:

Greitas ėjimas ar bėgimas, žygiai, slidinėjimas, čiuožimas, važiavimas dviračiu, paspirtuku ar riedučiais, futbolas, krepšinis, kvadratas, plaukimas, šokiai, aerobika, tenisas, kovos menai, kūno kultūros pamokos, fiziškai aktyvios pertraukos ir kt.

Kiekvieną dieną rekomenduojama:

Vaikščiojimas, ėjimas į / iš mokyklos, paskaitų, darbo. Lipimas laiptas, namų tvarkymas, darbas sode, darže, ūkyje ar gaminant maistą, šuns vedžiojimas ir kt.


Fizinis aktyvumas padeda ne tik kontroliuoti svorį. Nepaisydami amžiaus, lyties ir fizinių galimybių, galime tapti energingesni ir galbūt net pailginti savo gyvenimo trukmę.

Pavasaris – ypač tam tinkamas metas. Medicinos diagnostikos ir gydymo centro specialistai remdamiesi Mayo klinikos pateiktais duomenimis, pateikia fizinio aktyvumo naudos įrodymus.

Užsiimdami fizine veikla deginate su maistu gaunamas kalorijas. Čia galioja paprastas principas – kuo intensyvesnė veikla, tuo daugiau kalorijų sunaudojama. Tačiau reikia suprasti, jog norėdami pajusti judėjimo teikiamą naudą, neprivalote tam skirti didelės dalies laiko ar piniginių resursų. Jei neturite galimybės nueiti į sporto klubą, didinkime fizinį aktyvumą paprastais būdais, pvz., atlikdami namų ruošos darbus, rinkdamiesi lipimą laiptais vietoj važiavimo liftu, reguliariai išeidami pasivaikščioti sparčiu žingsniu.

Judėjimas palaiko gerą sveikatos būklę ir padeda kovoti su ligomis

Nerimaujate dėl širdies veiklos? Siekiate sureguliuoti kraujo spaudimą? Nesvarbu, koks jūsų svoris, aktyvumas padidina didelio tankio lipoproteinų (DTL), arba “gerojo” cholesterolio, kiekį ir sumažina žalingų trigliceridų koncentraciją.

Tiesą sakant, reguliarus judėjimas sumažina tikimybę susirgti ne viena liga. Iš jų svarbu paminėti insultą, medžiagų apykaitos sutrikimus, II tipo cukrinį diabetą, depresiją, tam tikras vėžines ligas, artritą.

Fizinio aktyvumo piramidės plakatai primena apie tai, kokie turėtų būti mūsų prioritetai sveikatos vardan:

Fizinė veikla gerina emocinę būklę

Norite jausti emocinį pakilimą arba nuleisti garą? Darykite fizinius pratimus arba nors 30 minučių pasivaikščiokite lauke. Fizinis aktyvumas stimuliuoja įvairių smegenyse veikiančių cheminių medžiagų gamybą, o tai užtikrina laimės pojūtį ir padeda atsipalaiduoti.

Judėdami tampame energingesni

Fiziniai pratimai stiprina raumenų tonusą ir didina ištvermę. Judant deguonis ir maistinės medžiagos sparčiau pasiskirsto po kūno audinius, todėl širdis ir plaučiai ima veikti efektyviau, padaugėja energijos.

Fizinė veikla užtikrina miego kokybę

Sunku užmigti? Naktį dažnai pabundate? Reguliariai judėdami užmigsite greičiau, miegas bus kokybiškesnis. Tačiau reikia prisiminti, jog tarp fizinės veiklos ir miego turi praeiti šiek tiek laiko, antraip jausitės per daug energingi ir negalėsite pailsėti.

Fizinis aktyvumas gerina intymaus gyvenimo kokybę

Dėl didėjančios energijos ir pozityvesnio savo kūno vertinimo fizinis aktyvumas siejamas su kokybiškesniu intymiu gyvenimu. Nustatyta, jog judėjimas padeda moterims greičiau susijaudinti, o sportuojantys vyrai dažniau išvengia erekcijos sutrikimų.

Judėjimas gali tapti puikiu laiko leidimo būdu

Fizinė veikla leidžia atsipalaiduoti, pasimėgauti aplinka. Judėjimas, priklausomai nuo užsiėmimų specifikos, padeda suartėti su kitais šeimos ar bendruomenės nariais. Tiesiog turėtumėte atrasti veiklą, kuria galėtumėte mėgautis, nesvarbu, ar tai būtų bėgiojimas, šokiai, ar futbolas. Jei laikui bėgant imate jausti nuobodulį arba nepasitenkinimą, keiskite fizinę veiklą.

Jei nepavyksta numesti svorio:

Deja, būna atvejų, kai nepadeda nei mityba, nei medikamentinis gydymas, nei fiziniai pratimai. Jei KMI (kūno masės indeksas) didesnis nei 40, nutukimą galima gydyti chirurginiu būdu. Skrandžio apjuosimas reguliuojamąja juosta – efektyvus didelio nutukimo gydymo būdas.

Operacijos metu skrandis apjuosiamas specialia juosta ir padalijamas į dvi dalis: viršutinę – mažesnę ir apatinę – didesnę. Natūralus virškinimo procesas dėl to nesutrinka. Suvalgius net nedidelį maisto kiekį viršutinės dalies sienelės išsitempia ir žmogus greitai pasijunta sotus. Organizmas kurį laiką eikvoja ir savo vidines atsargas, todėl svoris tampa normalus ir nebeauga.

Labai svarbu tai, kad, sumažėjus kūno masei, kur kas lengviau gydomos su nutukimu susijusios ligos, dažnai jų simptomai apskritai išnyksta.

Praktika rodo, kad nutukimo gydymas padeda išspręsti daugiau kaip 30 įvairių su tuo susijusių ligų, tokių kaip 2 tipo diabetas, hipertenzija, aukštas cholesterolio lygis ir kt.

Sveikata pagerėja netekus 5-10 proc. kūno masės. Net 58 proc. sumažėja tikimybė susirgti cukriniu diabetu. Aterosklerozės grėsmė vyrams sumažėja 48 proc., o moterims 40 proc.

Svarbu:

Pirminis mūsų tikslas turėtų būti bent 30 minučių fizinės veiklos kasdien. Norėdami pasiekti konkretų tikslą – numesti svorio, sustiprinti tam tikrus raumenis, veikiausiai tam turėsite skirti daugiau laiko. Tačiau prieš pradėdami įgyvendinti fizinės veiklos programą turėtumėte nepamiršti pasikonsultuoti su medikais, ypač jei turite sveikatos sutrikimų.

Apie grožio klubą

Grožio Klubas

Išskirtiniai stiliaus, mados, grožio bei sveikatos patarimai kuriais gali pasinaudoti visi.

Komentarai

Spauskite čia ir komentuokite