Ar tiesa, kad vanduo gali padėti sulieknėti? Kiek jo tuomet reikėtų suvartoto per dieną?
– Gurkšnokite vandenį, jei praalkote, o iki kito valgymo liko dar valanda. Šia gudrybe naudojasi ir Holivudo žvaigždės, ir tolimiausiame Lietuvos krašte gyvenanti močiutė.
Per dieną žmogui rekomenduojama išgerti ne mažiau kaip 2 litrus vandens.
Paprasčiausia taisyklė apskaičiuoti, kiek vandens reikia stambaus sudėjimo žmogui, – 15 ml vandens 0.45 kg kūno svorio.
Kava, sriuba, arbata ir juo labiau sultys ar alus NĖRA vanduo. Vanduo ir skysčiai skirtingai veikia organizmo chemines savybes. Kai geriame populiarius sintetinius gėrimus, jų cheminės medžiagos keičia organizmo chemines savybes centrinės nervų sistemos kontrolės centruose. Netgi pienas neveikia organizmo taip kaip vanduo. Metant svorį kūnui įpatingai reikia vandens – niekas jo neatstos.
Yra duomenų, kad lietuvis per dieną išgeria vidutiniškiai iki litro vandens – maždaug perpus mažiau nei reikėtų. Jeigu organizmui trūksta vandens, inkstuose gali pradėti formuotis akmenys, kraujyje kaupiasi toksiškos medžiagos, negana to pats kraujas pavojingai tirštėja. Vanduo yra svarbus smegenų, raumenų ir širdies veikloje.
Žmogaus kūnas daugybe skirtingų būdų išreiškia savo bendrus ar lokalinius vandens poreikius: astma, alergija, rėmeniu, dispepsija, reumatoidiniu sąnarių, nugaros, migreniniu galvos, kolito, stenokardijos skausmu. Tokios komplikacijos kaip hipertenzija, Alzheimerio liga, išsėtinė sklerozė, raumenų distrofija, diabetas, cholesterolio kamščio susidarymas arterijose taip pat gali būti susijusios su dehidratacija.
Kaip vanduo gali padėti lieknėti? Žmonės itin dažnai painioja alkį ir troškulį ir, užuot numalšinę tikrąjį poreikį (troškulį), suvartoja daug papildomų kalorijų kimšdami į skrandį tai, ko visai nereikia. Vanduo labai svarbus medžiagų apykaitos procese, nes didžioji dalis jos reakcijų vyksta skystoje terpėje. Nesant pakankamam skysčių kiekiui, medžiagų apykaita lėtėja. Pastebėta, jog dažnas žmogus bandydamas išpildyti mitybos plano (dietos) reikalavimus dažnai užsimiršta ir netgi jausdamas troškulį galvoja, jog taip turi būti. Be to, metant svorį visuomet leidžiama (ir netgi skatinama) gausiai gerti vandens. Realybėje, bet kuri dieta yra puikiai suderinama su vandens gėrimu.
Dažnas, siekiantis sulieknėti, ne tik koreguoja maisto racioną, bet ir pradeda sportuoti, aktyviau gyventi. Tokiu atveju rekomenduojama išgerti kelias papildomas stiklines vandens, nes sportuojant (taip pat ir vasarą) kūnas netenka daugiau skysčių. Atsigerkite vandens prieš treniruotę, ne tik po jos, mat tai, kad jus troškina, yra ženklas, jog organizmui jau trūksta skysčių, o to neturėtų būti.
Pirkti mineralinį vandenį? Gerti iš čiaupo? Virinti? Kuo skiriasi šis vanduo? Kaip išsirinkti?
Rekomenduojama rinktis šarminį vandenį. Virinant vandenį iš jo pašalinami visi mineralai, todėl geriau jį vartoti trumpai. Tuo tarpu geriant šarminį vandenį, organizmas gauna ne tik daugiau mineralinių medžiagų, bet ir deguonies. Kai kraujyje daugiau deguonies, jis yra skystesnis, o tai lengvina širdies darbą.
Svarbu:
Mažiau riebių padažų, daugiau skonio suteikiančių prieskonių. Saldumynai – šventės atributas. Jei kurią dieną jaučiate, kad nesuvalgę ko nors saldaus imsite verkti, rinkitės produktą, kuris yra gana saldus, bet mažiau mėgstamas (pvz., ne pienišką, o juodąjį šokoladą). Sriuba – skrandžio apgavikas. Rodos, suvalgėte visą dubenį, o iš tikrųjų – tik pusę (kita pusė – vanduo). Riebią mėsą palikite vasaros iškyloms. Jei be kiaulienos neištversite, garnyrui paruoškite salotų, ieškokite kompromiso su savimi. Prekybos centre rinkitės krepšelį, o ne vežimą – tikrai nenorėsite krauti tiek, kad nepaneštumėte. Apsipirkti pradėkite ne nuo duonos ar koldūnų skyriaus, o nuo daržovių ir vaisių. Valgykite reguliariai, netapkite žvėrimi iš alkio. Ruoškite maistą pats – matysite, ko ir kiek dedate.
Komentarai