Kosmetika

Kosmetikos gaminių ženklinimas

Kosmetikos gaminių ženklinimas
Kosmetikos ir kitos kūno priežiūros priemonės yra neatsiejama mūsų kasdienybės dalis. Produktų įvairovė kartais priverčia pasimesti ir ne visuomet turime laiko pasigilinti ką reiškia vienas ar kitas ženkliukas, emblema ar sertifikatas puošiantis kosmetikos produktų ar kitų grožio prekių etiketes.

Kas yra natūrali kosmetika?

Realybė yra tokia, kad išsamią informaciją surinkti yra tikrai sunku, o be to, keičiasi produktų kurie yra laikomi “saugiais” klasifikacijos, todėl mes visi – vyrai, moterys ir vaikai kiekvieną dieną gauna bent mažytę dozę įvairių ne pačių geriausių cheminių komponentų. Elementarių pavyzdžių toli ieškoti nereikia – muilas, šampūnas, dantų pasta… Tikriausiai retas kuris plaudamas galvą išreklamuotu šampūnu iš tiesų pasigilina, kokia yra jo sudėtis.

Išsiaiškinus, kiek daug blogio yra kosmetikos pramonėse, svyra rankos, todėl jei kasdieniniame gyvenime jų visiškai išvengti neįmanoma, sumažinti jų kiekį tikrai galime. Kitas alternatyvios kosmetikos pasirinkimo būdas – tai ekologiška kosmetika.

Terminas “ekologiška kosmetika” reiškia, kad bent dalis sudėtyje esančių žaliavų išaugintos natūraliose augavietėse arba ekologiškuose ūkiuose. Ekologiškos kosmetikos sudėtyje yra mažiau sintetintų cheminių ingredientų, pavyzdžiui, susintetintų naftos produktų, kurie gali būti pavojingi žmogaus sveikatai, sukelti alergines reakcijas. Apie kosmetikos sudėtį dar galite skaityti straipsnyje Kosmetikos priemonių sudėtis.

Natūrali ir ekologiška kosmetika – kuo ji skiriasi?

Ekologiška kosmetika yra sertifikuota, jai keliami griežti reikalavimai: produktai turi būti pagaminti iš natūralių ir ekologiniuose ūkiuose išaugintų augalinių žaliavų, perdirbant žaliavas turi būti užtikrintas minimalus cheminių reakcijų kiekis, prekių pakuotės turi būti ekologiškai švarios ir neteršiančios aplinkos (perdirbamos) arba pagaminamos iš antrinių žaliavų. Taip pat, tiek žaliavos auginimo, tiek perdirbimo, pakavimo procesai turi būti minimaliai teršiantys aplinką.

Natūraliems produktams nėra aiškių reikalavimų, jie susiję su sudėtimi. Natūraliose kosmetikos priemonėse neturėtų būti sveikatai kenksmingų medžiagų, tačiau šie reikalavimai yra tik pačių gamintojų sąžinės reikalas.

Dažnai kosmetikos gamintojai mėgsta manipuliuoti tokiais žodžiais kaip “natūralu”, “ekologiška”, “sveika”, tačiau dažnai po tokiais užrašais slypi įprasta kosmetika, kurioje nėra jokių natūralių medžiagų. Taip yra todėl, kad daugumos terminų nekontroliuoja griežtos sertifikavimo sistemos. Patikrinti, ar produktai tikrai “sveiki” galima atidžiai išnagrinėjus etiketes. Kai kurie gamintojai natūralia kosmetika vadina tą, kurioje yra bent 1 procentas natūralių medžiagų. Įprastose kosmetikos priemonėse dažniausiai natūralus būna tik vanduo. Taigi, gamintojams niekas nedraudžia vadinti tokios kosmetikos “natūralia”, nors be vandens joje nieko natūralaus daugiau nėra.

Kaip pasirinkti kosmetiką kuri yra iš tiesų saugi?

Saugi ir ekologiška kosmetika yra sertifikuojama tam skirtais sertifikatais, ekologiniu ženklinimu. Sertifikavimas – tai įvairių šalių gamintojų susitarimas nenaudoti tam tikrų medžiagų kosmetikos gamybos procese. Jis nustato, koks kiekis pirminės žaliavos turi būti iš ekologiškų augaviečių. Tai sunkiai pasiekiamas kompromisas tarp įvairių interesų: vieni sertifikatai yra griežtesni, kiti mažiau griežti, tačiau visuomet yra numatyta kontrolės sistema užtikrinanti, kad bus laikomasi nustatytų standartų. Sertifikatai suteikiami kiekvienam produktui atskirai. Sertifikavimas ir kontrolė užtikrina vartotojų apsaugą, gina jų teisę rinktis ir naudoti sveikesnę ir švaresnę kosmetiką, sukuria skaidrią klientų informavimo sistemą.
Mums labai pasisekė, kad gyvename Europoje, kur priimti ekologiniai ženklai yra stiprūs ir pripažįstami, o ne Jungtinėse Valstijose, kur ekologiškos kosmetikos sritis prastai kontroliuojama. Vien skaičiai uždraustų naudoti cheminių medžiagų daug ką pasako: Amerikoje jų apie 10, tuo tarpu Europoje – apie 1100.

Ekologiškų produktų sertifikatai

Jei gaminys paženklintas kažkuriuo iš aprašytų natūralios ar ekologiškos kosmetikos sertifikato ženkliuku, galime būti tikri, kad labiausiai įtartinų (nors legalių) chemikalų jame nėra, taip pat – kad vyrauja natūralūs ingredientai. Kuo sertifikatas griežtesnis, tuo mažiau įtartinų ingredientų jame gali būti. Dar svarbiau – jo sudedamųjų dalių natūralumas yra garantuotas, o nurodytas procentas ingredientų yra ekologiški arba biodinaminiai.

Soil Association Sertifikatas

Kosmetikos gaminių ženklinimas "Soil Association" sertifikatasTai yra griežčiausia iš Europos sertifikuotojų. Ši nepriklausoma organizacija buvo įkurta 1946 metais Anglijos ūkininkų, mokslininkų ir mitybos specialistų siekiant populiarinti natūralų maistą ir sveiką mitybą. Šiuo sertifikatu yra ženklinami ir maisto, ir kosmetikos produktai. Standartas turi du sertifikavimo lygius:

ekologiška kosmetika su ne mažiau kaip 95% ekologiškų augalinių ingredientų;
kosmetika su ne mažiau kaip 70% ekologiškų augalinių ingredientų, išaugintų ekologiniuose ūkiuose.

Labai svarbu paminėti, kad “Soil Association” prie ekologiškų ingredientų privalomos procentinės dalies nepriskaičiuoja vandens. (Tai svarbu, nes toks vertinimas užkerta kelią gamintojų manipuliacijai siekiant gauti sertifikavimą) Likusios sudėtinės dalys turi atitikti griežtus kriterijus, siekiant užtikrinti, kad jie nekenkia sveikatai arba aplinkai. Neleidžiama naudoti genetiškai modifikuotų, aplinkai ir sveikatai kenksmingų cheminių ingredientų. Būtent dėl to “Soil Association” sertifikuoti produktai yra ypač aukštos kokybės. Taip pat gaminiai turi atitikti pakavimo ir gamybos aplinkos apsaugos standartus, naudoti patvirtintus “žaliosios chemijos” procesus perdirbant ingredientus. Produktai nebandomi su gyvūnais.

Ecocert Sertifikatas

Kosmetikos gaminių ženklinimas "Ecocert" sertifikatas“Ecocert” Prancūzijos sertifikavimo organizacija. “Ecocert” ženklu žymima natūrali ir ekologiška kosmetika, kvepalai, buitinės cheminės priemonės, tekstilė. Tai didžiausia pasaulyje ekologiškus ir natūralius produktus sertifikuojanti institucija, veikia 80-yje šalių. Būtent dėl savo populiarumo dažnai klaidingai laikoma patikimiausiu sertifikavimo standartu. “Ecocert” skirtingai nei “Soil Association” į ekologiškų ingredientų privalomąją procentinę dalį priskaičiuoja ir vandenį. Standartas turi du kosmetikos sertifikavimo lygius:

ekologiška ir natūrali kosmetika – ne mažiau kaip 95% natūralių ingredientų ir tik 10% – ekologiškų visame produkte;
natūrali kosmetika – 50% ekologiškų dalis iš augalinių, 5% ekologiškų visame produkte.

Pavyzdys: “Soil Association” ir “Ecocert” reikalavimų palyginimas kosmetikos produkto su vandeniu atveju. Jei į losjoną pilama 10% ekologiškų rožių vandens, pagal “Ecocert” standartą to pakanka ekologiškų ingredientų kiekiui pasiekti (10% skaičiuojant nuo viso produkto). Pagal “Soil Association” standartą vanduo yra neskaičiuojamas, todėl iš 10% ekologiško rožių vandens lieka 0.5% ekologiškų rožių ir iki 95% ekologiškų ingredientų reikalavimo dar trūksta daug – taigi ir kiti ingredientai turės būti ekologiški.

“Ecocert” paženklintų produktų sudedamosios dalys turi būti gautos iš atsinaujinančių išteklių ir aplinkai saugiais būdais. Draudžiama naudoti genetiškai modifikuotus ingredientus, parabenus, silikonus, PEG, sintetinius kvapus ir dažiklius, gyvūlinės kilmės produktus (išskyrus natūralius kaip, pvz., pienas, medus ir pan.). Produktai negali būti bandomi su gyvūnais. Kontroliuojamas ir pakavimo procesas – pakuotės turi būti perdirbamos ir draugiškos aplinkai, taip pat energijos efektyvumas gamyboje ir poveikis aplinkai.

Pagal “Ecocert” standartą natūralia kosmetika vadinami tik tokie produktai, kurių sudėtyje yra ne mažiau kaip 50 proc. augalinių sudedamųjų dalių, iš jų 5 proc. – sertifikuotos ekologiškos. Jei “natūrali ir ekologiška kosmetika” pažymėta ženklu “Ecocert”, vadinasi, jos sudėtyje yra 97 proc. augalinių dalių, iš jų bent 30 proc. – sertifikuotos ekologiškos. Augalai turi būti išaugę natūraliomis sąlygomis. Pagal “Ecocert” sintetinių dalių į produktus galima dėti ne daugiau kaip 5 proc., o žmogaus sveikatai žalingi sintetiniai ingredientai – draudžiami.

BDIH Sertifikatas

Kosmetikos gaminių ženklinimas "BDIH" sertifikatasTai 1996 metais Vokietijos kosmetikos gamintojų įkurtas sertifikavimo standartas. Sertifikuojamos sveikatos priemonės, maisto papildai ir asmens higienos priemonės. Šis serifikatas liudija, kad produktai yra ne ekologiški, bet natūralūs – ekologiškų ingredientų privalomo kiekio apskritai nėra, tačiau iš gamintojų reikalaujama, kad, jeigu įmanoma, gamyboje būtų naudojama ekologiška žaliava. Pagal sąrašą nustatoma, kokie augalai, iš kurių išgaunami kosmetikos gamyboje naudojami aliejai ir ekstraktai, privalo būti išauginti ekologiškai: sviestmedžio aliejus, medetkos, ramunėlės, soja, saulėgrąžos, pipirmėtės, alyvmedžiai, erškėtrožės, rozmarinai, šalavijai, sezamai, simondsijos (jojoba), dilgėlės, kokosų ir raudonosios palmės. “BDIH” sertifikuotoje kosmetikoje neleidžiama naudoti genetiškai modifikuotos žaliavos, sintetinių kvapų ir dažiklių, naftos produktų. Gaminiai negali būti bandomi su gyvūnais, draudžiama naudoti medžiagas, gautas iš negyvų stuburinių gyvūnų. Yra už minimalios pakuotės naudojimą. Ypač didelis dėmesys skiriamas apsaugant nykstančias augalų rūšis. Tai tikrai aukšti keliami reikalavimai natūraliai kosmetikai.

Cosmebio Sertifikatas

Kosmetikos gaminių ženklinimas "Cosmebio" sertifikatasSertifikavimo organizacija įkurta 2002 metais. Populiarus sertifikato ženklas Prancūzijoje ir kitose šalyse. Teigia, kad užtikrina, jog kosmetikos gaminiai yra saugūs vartotojams, saugo aplinką, tačiau palyginus su kitais sertifikavimo ženklais “Cosmebio” kelia santykinai negriežtus reikalavimus. Yra du sertifikavimo lygmenys:

ekologiška kosmetika, kai ne mažiau 95% iš augalinių ingredientų yra ekologiški, o visame produkte ekologiški sudaro 10%, įskaitant vandenį ir mineralus;
natūrali kosmetika – ne mažiau 50% iš augalinių ingredientų yra ekologiški, o visame produkte ekologiškų – 5% įskaitant vandenį ir mineralus.

ICEA Sertifikatas

Kosmetikos gaminių ženklinimas "ICEA" sertifikatasItalų nepriklausoma organizacija, sertifikuojanti ekologiškus ir aplinkai “draugiškus” produktus: maistą, kosmetiką, buitines valymo priemones, tekstilę ir kt. Produktų gamyboje neleidžiama naudoti toksiškų, sintetinių, silikoninių medžiagų, junginių, kurie gali sudaryti kancerogeninius darinius, ir kitų sveikatai kenksmingų cheminių medžiagų, gyvūlinės kilmės produktų, kai jie išgaunami nužudant gyvūnus (pvz., kolagenas, lajus, placenta, keratinas, fermentai ir kt.). Draudžiama naudoti genetiškai modifikuotą ar apšvitintą žaliavą. Taip pat draudžiama naudoti ir žaliavą, išgautą iš nykstančių augalų rūšių, nebent šie augalai yra užauginti žemės ūkiuose. Kai kurios sintetinės medžiagos yra leidžiamos tik tada, kai nėra kitos alternatyvos, ji turi atitikti griežtus kriterijus. Minimalus gaminio įpakavimas, lengvai perdirbamas ir draugiškas aplinkai. Visos produktuose draudžiamos medžiagos yra patvirtintos ilgame sąraše, nereikalaujamas tam tikras minimalus ekologiškų medžiagų kiekis, bet vanduo nėra priskiriamas prie ekologiškų. 

COSMOS Sertifikatas

Kosmetikos gaminių ženklinimas "COSMOS" sertifikatasPirmasis bendras Europos natūralios kosmetikos sertifikavimo standartas, kuris vienija kelias organizacijas: “Ecocert”, “BDIH”, “The Soil Association”, “ICEA” ir “Cosmebio”. Įkurtas sertifikuojančių organizacijų bendru susitarimu 2010 metais siekiant palengvinti produktų pasirinkimą pirkėjams. “COSMOS” standartas yra griežtas pasirenkant žaliavą produkto gamybai. Išskiriami du sertifikavimo lygmenys:

• ekologiška kosmetika – ekologiškų ingredientų dalis tarp natūralių 95% (nuo fiziškai apdorotų agroingredientų), o ekologiškų dalis visame produkte 20%;
• natūrali kosmetika – ekologiški ingredientai gali būti pažymėti tik sudėtyje.

Atskiro ženklo “COSMOS” neturi, bet po bendradarbiaujančių  organizacijų sertifikatų ženklais atitinkamai būna rašoma “COSMOS ORGANIC” ir “COSMOS NATURAL” .

 

USDA Sertifikatas

Kosmetikos gaminių ženklinimas "USDA" sertifikatasTai yra JAV veikianti sertifikavimo organizacija. Remdamasi griežtais standratais sertrifikuoja ir maisto, ir ne maisto produktus. Sertifikuojama siekiant skatinti ekologinę žemdirbystę ir išlaikyti biologinę įvairovę. “USDA” ekologiškoje kosmetikoje negali būti naudojami sintetiniai ar genetiškai modifikuoti ingredientai. Išskiriami keturi kosmetikos sertifikavimo variantai:

• 100% ekologiška kosmetika, kai visi produkto ingredientai yra ekologiški (neskaitant vandens ir mineralų);
• ekologiška kosmetika – ekologiškų ingredientų dalis produkte be vandens 95% (neskaitant mineralų), jei likusiems 5% ekologiškų atitikmenų nėra;
• kosmetika, pagaminta su ekologiškais ingredientais – ekologiškų ingredientų dalis produkte be vandens 70% (neskaitant mineralų), trys ekologiški augalai gali būti minimi pavadinime;
• ekologiški ingredientai.

NaTrue Sertifikatas

Kosmetikos gaminių ženklinimas "NaTrue" sertifikatasKosmetikos sertifikavimo standartas, įkurtas kelių gamintojų 2008 metais. Yra trys sertifikavimo lygmenys, priklausomai nuo natūralių produkto sudedamųjų dalių kiekio. Priklausomai nuo lygmens anksčiau prie sertifikato ženklo buvo viena, dvi arba trys žvaigždutės, tačiau nelabai seniai žvaigždučių simbolika buvo atšaukta. Kosmetikos sertifikavimo lygiai:

ekologiška kosmetika – natūralių ingredientų produkte 20-90% priklausomai nuo produkto tipo (vid. 20%), o ekologiškų dalis tarp natūralių 95% (retai sutinkamas ženklas);
kosmetika su ekologiškomis sudedamosiomis dalimis – natūralių ingredientų produkte 15-90% priklausomai nuo produkto tipo (vid. 15%), ekologiškų dalis natūraliuose – 70%;
natūrali kosmetika – natūralių ingredientų produkte 1-90%, priklausomai nuo produkto tipo.

“NaTrue” sertifikatu paženklinti kosmetikos gaminiai yra be sintetinių kvapų ir dažiklių, be naftos ir silikoninių produktų. Gamyboje negali būti naudojami genetiškai modifikuoti ir apšvitinti ingredientai. “NaTrue” yra prieš bandymus su gyvūnais.

ECO Control Sertifikatas

Kosmetikos gaminių ženklinimas "ECO Control" sertifikatasVokiečių sertifikatas, kuris remiantis NaTrue ir NSF / ANSI 305 (JAV rinkoje) standartais sertifikuoja ne maisto ir kosmetikos produktus.

Ženklas žymi produktus gaminamus iš natūralių sudedamųjų dalių, be GMO, žaliava neapdorojama nanotechnologijomis.

• nėra gyvūninės kilmės žaliavų;
• savo sudėtyje neturi konservantų;
• atliekami dermatologiniai tyrimai, patvirtinantys gaminio saugą;
• Gamyba vykdoma tik energiją taupančiomis technologijomis.

Demeter Sertifikatas

Kosmetikos gaminių ženklinimas "Demeter" sertifikatasDemeter yra pasaulinė biodinaminius ūkius sertifikuojančių organizacijų asociacija. Sertifikavimo procesas sudėtingesnis nei ekologiškų ūkių atveju, nes jo metu ne tik ir ne tiek tikrinama, kaip laikomasi formalių reikalavimų, bet vertinama ar ūkininkavimo būdas atitinka biodinaminio ūkininkavimo paradigmą. Pagal “Demeter” sistemą sertifikuojama ne atskira kultūra ar teritorija, o visas ūkis.

Biodinaminis ūkininkavimas – antroposofine filosofija (R. Štainer) besiremiantis požiūris į ūkininkavimą. Ūkis laikomas gyvu organizmu, siekiančiu mažiausiai ardyti pusiausvyrą gamtoje bei palaikyti darną žmonių tarpusavio santykiuose. Toks ūkis yra save išlaikantis ir sau pakankamas, minimaliai priklausomas nuo išorės aplinkybių, visiškai atsakingas už savo veiklą.
Auginant kultūras atsižvelgiama į dangaus kūnų ritmus, naudojami biodinaminiai (ruošiami iš paties ūkio organinių žaliavų) preparatai. Siekiant tausoti dirvožemį, naudojama tik lengva technika, cheminės trąšos visai nenaudojamos, auginamos kultūros turi būti pakankamai įvairios. Tai gerokai griežtesnių standartų nei ekologiška ūkininkavimo sistema.
“Demeter” kosmetikos standartas reikalauja, kad mažiausiai 90% produkto ingredientų būtų iš sertifikuotų biodinaminių ūkių (“demeter”), likę 10% turi būti iš sertifikuotų ekologinių ūkių (druskos, vanduo ir mineralai čia neįskaičiuojami). Visi emulsikliai turi būti natūralūs, pagaminti taip, kad originali jų struktūra nebūtų pakitusi. Tai pats reikliausias kosmetikos standartas. 

ECO Garantie Sertifikatas

Kosmetikos gaminių ženklinimas "ECO Garantie" sertifikatasTai yra sertifikuojami produktai nuo skirtų asmens higienai iki skalbiklių bei valiklių. Jie nebandomi su gyvūnais, kiek įmanoma daugiau gamyboje turi būti naudojama ekologiška žaliava, be GMO ar naftos chemijos. Nėra reikalaujama konkreti ekologiškos žaliavos procentinė dalis, tad produkte ekologiškų ingredientų gali būti labai mažai. Sertifikuojami produktai privalo daryti kuo mažesnę įtaką aplinkai. Atsižvelgiama ir į socialinius bei ekonominius aspektus.

Nebūkite suklaidinti ženklų įvairovės

Svarbu paminėti, kad ne visi ženkliukai ir sertifikatai apibūdina gaminio sudėtį natūralumo ar ekologiškumo prasme. Kadangi vartotojas mieliau renkasi ekologišką, ar kitu sertifikavimo ženklu pažymėtą produktą, kai kurie gamintojai imasi įvairių gudrybių siekdami paskatinti savo produktų pardavimus. Ženklai, kuriuos dažnai galime pamatyti ant kosmetikos pakuočių, bet jie neliudija nei ingredientų natūralumo, nei ekologiškumo. Štai keletas ženkliukų kurie nieko nesako apie produkto sudėties kokybę:

Apie grožio klubą

Grožio Klubas

Išskirtiniai stiliaus, mados, grožio bei sveikatos patarimai kuriais gali pasinaudoti visi.

Komentarai

Spauskite čia ir komentuokite