Kosmetika

SPF Reikšmė išsamiai

SPF Reikšmė išsamiai
Tikriausiai girdėjote, jog 12-15 val. saulės intensyvumas yra didžiausias, tuo metu net ir naudojant apsauginius kremus nerekomenduojama degintis saulėje. Vyrauja klaidinga nuomonė, kad patepus odą apsauginiais kremais įdegti neįmanoma. Verta žinoti, kad net ir pasitepus apsauginiu kremu oda vis tiek gauna pakankamai saulės spindulių ir įdega, tačiau toks įdegimas odai yra mažiau kenksmingas…

Koks geriausias kremas nuo saulės?

Odos apsaugos kremus reiktų rinktis pagal odos tipą ir apsaugos nuo saulės faktorių (SPF), kuris nurodytas ant pakuočių. SPF skaičius nurodo kiek kartų priemonė padidina saugaus buvimo saulėje laiką.

Mūsų klimato juostoje rekomenduojama naudoti 15-20 SPF ultravioletinių spindulių filtrus turinčias kosmetikos priemones.

Apsauginis pieštukas, kurio SPF yra 50-60, yra skirtas probleminėms odos vietoms, apgamams. Didesnį SPF reikėtų rinktis ir lūpų apsaugai.

SPF Reikšmės pasirinkimas pagal odos tipus

I tipas. Pirmam odos tipui būdinga: šviesūs plaukai ir oda, mėlynos akys, strazdanotas veidas. Šie asmenys turi labai jautrią odą, net ir neilgai pabuvę saulėje dažnai nudega. Praktiškai niekada negali įdegti. Apsauginės priemonės jiems yra rekomenduojamos net ir tuomet, kai saulė nekaitri.
SPF filtrai turėtų būti daugiau nei 25.

II tipas. Mažai skiriasi nuo I tipo. Antram tipui būdinga: šviesūs, pilkšvi plaukai ir oda. Oda jautri, pabuvus saulėje paraudonuoja, tačiau formuojasi bronzinis įdegimas.
SPF filtrai turėtų būti daugiau nei 25.

III tipas. Trečiam tipui būdinga: plaukai nuo rusvų iki rudų, odos atspalvis spalvų paletėje būtų tarp šviesios, blyškios ir tamsios. Akys tamsesnio atspalvio. Būnant saulėje oda nestipriai parausta. Formuojasi rudas įdegis.
SPF filtrai turėtų būti 15-25.

IV tipas. Ketvirtam tipui būdinga: plaukai ir akys tamsūs, oda tamsi, be strazdanų. Oda saulėje greitai ruduoja.
SPF filtrai turėtų būti 10-20.

Kokie būna apsauginiai kremai su SPF?

Kremas su SPF apsaugaPagal sudėtį apsauginiai kremai skirstomi į cheminius ir natūralius, kurie skiriasi veikimo principu.

Natūralūs (mineraliniai) apsauginiai kremai atspindi ir išskaido tiek A, tiek ir B spindulius. Tinka žmonėms, turintiems jautrią odą. Tai yra geriausia priemonė nuo saulės vaikams. Alergines odos reakcijas sukelia labai retai. Šių kremų trūkumas yra tas, kad padengdami odos paviršių jie palieka matomą apsaugos plėvelę.

Sudėtyje yra ZnO ar TiO2. Metalų oksidų dalelės yra stambios, nepatenka į gilesnius odos sluoksnius, todėl manoma, kad jos nėra biologiškai aktyvios.

Cheminiai apsauginiai kremai sugeria UV spindulius, susidariusi energija išspinduliuojama kaip šiluma ar panaudojama cheminėse reakcijose. Šie kremai gerai įsigeria į viršutinį odos sluoksnį. Pagrindinis trūkumas – sudėtinių dalių nestabilumas. Veikiant saulei, suskyla dalis medžiagos (avobenzono), kuris apsaugo nuo UV-A spektro spindulių, todėl cheminiai kremai gerai apsaugo tik nuo UV-B spektro spindulių. Be to, jie dažniau nei fiziniai kremai sukelia alergines ir fotoalergines odos reakcijas. Nerekomenduojami vaikams iki dvejų metų amžiaus.

SPF Nauda

Sezonas

Vasaros sezono pradžioje reiktų naudoti stipresnes apsaugines priemones – SPF 25-40. Vėliau pereiti prie silpnesnių – 15-20 SPF. Sezono pradžioje oda nespėja adaptuotis prie UV spindulių, todėl deginantis be apsaugos oda stipriai traumuojama ir didėja rizika susirgti odos vėžiu.

Aplinka

Jei ketinate maudytis, rinkitės vandeniui atsparias apsaugos priemones.
Būnant mieste užtenka ir nedidelio SPF (15), todėl tinka praktiškai visi SPF.
Atostogaujant prie vandens, SPF reiktų rinktis pagal odos tipą.
Jei vykstate į pietų šalis ar ketinate keliauti į kalnus, derėtų įsigyti stipresnių apsaugos priemonių, kurių SPF 45 – 65.

Naudojimas: kokį SPF rinktis?

Kokį SPF rinktis?Apsauginio kremo veikimo laiką nurodo SPF. Kuo SPF mažesnis, tuo dažniau jį reikia tepti.

Natūralių apsauginių kremų SPF nurodo veikimo laiką (T) ir yra apskaičiuojamas pagal formulę:
T = (SPF X 10 min.) Pvz. Jei mineralinis apsauginis kremas nuo saulės turi SPF 15, tuomet galima saugiai degintis apie 150 min.

Cheminių apsauginių kremų SPF nurodo ne tik veikimo laiką bet ir UV spindulių sugėrimo procentą:
Pvz., kai SPF=15, sugeriama >92% UV-B spindulių. Tačiau patepus odą šiais kremais reiktų palaukti, kol jis pradės veikti, todėl realus jų veikimo laikas yra pusvalandžiu trumpesnis:
T = (SPF X 10 min.) – 30 min. Pvz. Jei SPF 15, galima saugiai degintis apie 120 min.

Skaičiavimai cheminiams kremams yra atlikti pagal UV-B spindulių spektrą, todėl jų efektyvumas saugant nuo UV-A spindulių lieka neaiškus.

Kokiais kiekiais teptis apsauginius kremus?

Pagal tarptautines rekomendacijas apsauginio kremo kiekis turėtų būti 2 mg/cm2, taigi vidutinio sudėjimo žmogui reikia apie 30 ml kremo. Neteisingai dozuojant apsauginius kremus, pasiekiama vos 20-40% jų efektyvumo.

Apie grožio klubą

Grožio Klubas

Išskirtiniai stiliaus, mados, grožio bei sveikatos patarimai kuriais gali pasinaudoti visi.

Komentarai

Spauskite čia ir komentuokite