Figūra

Nutukimas pagal KMI

Nutukimo laipsniai pagal KMI

Antsvoris – tai liguistas kūno masės padidėjimas dėl per gausaus riebalų susikaupimo jo audiniuose. Nutunkama, kai su maistu gaunama daugiau kalorijų, negu jų išeikvojama energijai. Tuomet maisto medžiagų perteklius virsta riebalais.

Respublikinio mitybos centro duomenimis, mūsų šalyje kas antra moteris ir kas trečias vyras turi antsvorį arba yra nutukę.

Nutukimas pagal KMI skirstomas į tris laipsnius: Pirmo laipsnio nutukimas (antsvoris) yra nedidelis, antro – vidutinis, trečio laipsnio – sunkus nutukimas.

Nutukimo laipsnis yra paskaičiuojamas pagal kūno masės indeksą (KMI). Optimalus vyrų KMI yra 20-25, moterų – 18.8-23.8. Šį indeksą labai lengva apsiskaičiuoti sau ir apskaičiuoti visiems šeimos nariams:

KMI = svoris (kg) padalinta iš ūgio (m2).

KMI Apskaičiavimo formulė

Pvz., jei žmogaus svoris yra 75 kg., ūgis 170 cm., tai jo KMI = 75 : ( 1.70 × 1.70 ) = 25.95. Pirmojo laipsnio nutukimas diagnozuojamas, kai KMI yra 25.5-29.9, antrojo – 30-39.9 ir trečiojo – daugiau kaip 40.

Žmogaus nutukimo priežastys

Nutukimas pagal KMINutukimas dažniausiai atsiranda dėl netinkamos mitybos ir mažo fizinio aktyvumo. Rečiau nutunkama dėl endokrininės sistemos sutrikimų arba dėl paveldėto polinkio į nutukimą.

70-90 proc. atvejų kūno masė padidėja netinkamai maitinantis, per mažai sunaudojant energijos.

⚠ Netinkamas maitinimasis:

• neteisingas valgymo režimas (valgoma nereguliariai, dažniausiai du ar tik vieną kartą per dieną);

• per didelis riebalų kiekis racione, gausus sočiųjų riebalų turinčių produktų vartojimas;

• didelė paros maisto raciono energetinė vertė (su maistu gaunama daugiau kalorijų, negu jų išeikvojama);

• mažai skaidulinių medžiagų;

• informacijos apie nutukimo profilaktiką bei tinkamą mitybą stoka.

Pasekmės. Nutukimas yra daugelio ligų rizikos faktorius. Nereikalingas svoris didina tikimybę anksčiau susirgti ateroskleroze ir jos komplikacijomis: koronarine širdies liga, hipertenzija, miokardo infarktu, insultu. Dėl per didelės kūno masės pakenkiami sąnariai, susidaro vadinamųjų druskų. Virškinimo sistemos organuose, dažniausiai tulžies pūslėje, atsiranda akmenų. Padidėja rizika susirgti cukriniu diabetu, vėžiu.

Tyrimų duomenimis, kai kūno masė yra padidėjusi 20 proc., mirtingumas nuo širdies ir kraujagyslių ligų padidėja 18-20 proc., nuo insulto net 210-250 proc. Nutukę žmonės gyvena vidutiniškai 8 metais trumpiau.
Nutukimas taip pat gali sukelti psichologinių bei socialinių sunkumų. Nutukę žmonės dažnai jaučia diskomfortą dėl savo išvaizdos, jiems sunkiau sekasi dirbti kai kuriuos darbus, atsiranda kliūčių kuriant šeimą, o sukūrus – didesnė skyrybų tikimybė ir t.t.

Kaip sumažinti svorį? Siekiant efektyviai sumažinti antsvorį būtina išsiugdyti pastovius ir tinkamus fizinio aktyvumo bei mitybos įpročius. Madingų dietų laikymosi “priepuoliai”, periodinis badavimas dažniausiai nėra efektyvūs ir duoda trumpalaikį efektą. Po tokio svorio metimo proceso organizmas patiria stresą, o vėliau skuba sugražinti tai, kas prarasta. Dažnai nutinka taip, kad buvę kilogramai ne tik sugrįžta, bet dar ir padvigubėja.

Ilgalaikiam ir pastoviam lieknėjimui būtini ne drastiški lieknėjimo metodai, o ilgalaikiai fizinio aktyvumo ir mitybos pakeitimai.

Fizinio aktyvumo didinimas. Norint sulieknėti fizinis aktyvumas turi būti didinamas palaipsniui – atsižvelgiant į sveikatos būklę, gyvenimo būdą, sportiškumą ir pan. Tinka judrūs pratimai, kai įtraukiama daugiau raumenų grupių: greitas ėjimas, bėgiojimas, plaukimas, važiavimas dviračiu, šokiai. Kiekvienas gali pasirinkti tai, ką labiausiai mėgsta.

Būtina atminti, kad fizinis aktyvumas duoda rezultatus tik tada, kai jis yra reguliarus, pakankamo intensyvumo, dažnio, trukmės ir derinamas su tinkama mityba.

Mitybos koregavimas. Pirmiausiai būtina keisti valgymo režimą. Liesėjant reikia valgyti reguliariai, ne rečiau 4 kartų per dieną. Didžioji maisto dalis turi būti suvalgoma pirmoje dienos pusėje: per pusryčius ir per pietus.

Svarbus nutukimą skatinantis veiksnys yra riebus ir kaloringas maistas. Perkant maistą, visada reikia stengtis pirkti kuo liesesnius ir kuo mažiau kaloringus maisto produktus. Rekomenduojamas paros raciono kaloringumas – moterims 1000-1200 kcal, vyrams – 1200-1500 kcal. Mažesnis paros raciono kaloringumas pavojingas, nes tuomet bus netenkama ne riebalų, bet organizmo skysčių ir raumenų. Paros kalorijų kiekį sumažinus iki 1200 kcal ribos, per 4-6 mėnesius žmogus, nepakenkdamas savo sveikatai, gali netekti 10 proc. standartinio svorio.

Apie grožio klubą

Grožio Klubas

Išskirtiniai stiliaus, mados, grožio bei sveikatos patarimai kuriais gali pasinaudoti visi.

Komentarai

Spauskite čia ir komentuokite