Oda

Kaip atsiranda spuogai?

Kaip atsiranda spuogai

Kodėl atsiranda spuogai? Vienas iš svarbiausių dalykų ką turite žinoti apie spuogus – kad tai ne jūsų kaltė. Priešingai, nei daugelis mano, spuogai atsiranda ne dėl to, kad jūs kažką negerai darote – kaip jūs maitinatės ar kaip dažnai prausiatės – o dėl daugybės nuo jūsų nepriklausančių faktorių, kurie vyksta giliai odoje.

Kaip susidaro spuogai?

Vienas iš svarbiausių dalykų ką turite žinoti apie spuogus – kad tai ne jūsų kaltė.
Priešingai, nei daugelis mano, spuogai atsiranda ne dėl to, kad jūs kažką negerai darote – kaip jūs maitinatės ar kaip dažnai prausiatės – o dėl daugybės nuo jūsų nepriklausančių faktorių, kurie vyksta giliai odoje.

Sveikas plauko maišelis

Sveikas plauko maišelisUžuomazga atsiranda dar prieš kokias 2-3 savaites spuogui pasirodant odos paviršiuje. Veiksmas prasideda giliai porose, riebaliniuose plaukų folikuluose. Giliai kiekviename plauko maišelyje (folikule) yra riebalinės liaukos, kurios gamina riebalą, tokį aliejų kuris palaiko odos drėgmę ir elastingumą. Kadangi oda turi savybę atsinaujinti pati, senosios ląstelės miršta, susimaišo su jūsų odos natūraliais aliejais ir yra pašalinamos per poras lauk. Normaliomis sąlygomis, šios ląstelės yra šalinamos palaipsniui, padarydamos vietą naujai odai. Tačiau ląstelių atsinaujinimas kiekvieno žmogaus skirtingas. Kai kuriems žmonėms jis būna tvarkingas – kitiems ne. Netvarkingo atsinaujinimo metu, mirusios ląstelės tampa lipnios, o sulipusios sudaro kamštį. Šis kamštis, mediciniškai vadinamas kamedonas, uždaro riebalus ir bakterijas folikulo viduje.

Užsikimšęs plauko maišelis

Užsikimšęs plauko maišelisTasai kamštis uždaro riebalus ir bakterijas folikulo viduje, vėliau jis pradeda kilti, nes oda juk tęsia riebalų gamybą. Tada jūsų organizmas kovoja su bakterijomis pasitelkdamas į pagalbą baltuosius kraujo kūnelius, kad sumažėtų uždegimas, ir įnirtingai stengiasi išstumti visą nepageidaujamą turinį lauk. Šis procesas trunka 2-3 savaites, kol galiausiai susiformuoja spuogas.

Paraudimas uždegimo vietoje
Oda parausta, atsiranda iškilimas, kartais paspaudus jaučiamas skausmas. Kai jūsų organizmas aptinka nepageidaujamų bakterijų, siunčia visą armiją baltųjų kraujo kūnelių kad šie susidorotų su neprašytu svečiu. Šis procesas vadinamas uždegimine reakcija.

Kokios gali būti spuogų atsiradimo priežastys?

Susidaro spuogasNegalima išskirti tik vienos priežasties, dėl kurios atsiranda spuogai – jų atsiradimas priklauso nuo daugybės faktorių, kurie nepriklauso nuo jūsų. Su amžiumi jūsų odos ląstelių atsinaujinimo tvarka gali kisti. Riebalų gaminimosi tempas labai priklauso nuo jūsų hormonų pusiausvyros, kuri dažnai svyruoja – ypač moterims.
Tyrimai taip pat parodė, kad spuoguotumą stipriai įtakoja genai, tad jūsų šeimos istorija yra svarbus įrankis, kuris gali padėti atskleisti jūsų odos problemų priežastis.
Vienas iš geriausių būdų kovoti su spuogais – jų atsiradimo priežasties žinojimas. Kai priežastis žinoma, tuomet yra lengviau pritaikyti gydymą. Čia išvardintos keturios svarbiausios priežastys, kurios gali būti jūsų problemos kaltininkės.

Spuogų susidarymo priežastis Nr. 1: Hormonai
Daugumai žmonių spuogai atsiranda paauglystėje, brendimo metu. Kai organizmas pradeda gaminti hormonus, vadinamus androgenais. Šie hormonai skatina riebalinių liaukų plėtimąsi, tai yra natūrali organizmo vystimosi dalis. Tačiau kenčiančiųjų nuo spuogų žmonių riebalinės liaukos yra per daug stimuliuojamos androgenų. Kaip bebūtų gaila, kartais šis procesas tęsiasi net pasibaigus brendimo periodui. Androgenai taip pat atsakingi už spuogų paūmėjimą, kuris yra susijęs su menstruacijų ciklu, o kartais ir su nėštumu.

Spuogų susidarymo priežastis Nr.2: Per greitas riebalų išsiskyrimas
Kai riebalinės liaukos yra stimuliuojamos androgenų, tuomet gaminasi riebalai. Kylant iš folikulo į odos paviršių, riebalai susimaišo su bakterijomis ir negyvomis odos ląstelėmis, kurios periodiškai nusilupa nuo folikulo sienelės. Toks procesas yra normalus, tačiau kai riebalai folikule išsiskiria per greitai, labai didelė tikimybė, jog susidarys kamštis, o tada atsiras spuogas.

Spuogų tipai

Spuogų susidarymo priežastis Nr. 3: Per greitas ląstelių atsinaujinimas
Paprastai mirusios ląstelės folikule nusilupa palaipsniui ir yra išstumiamos į odos paviršių. Tačiau žmonių, kurių riebalinių liaukų veikla labai aktyvi – ir beveik kiekvienam lytinio brendimo metu – šios ląstelės lupasi daug greičiau. Susimaišiusios su riebalų pertekliumi negyvosios odos ląstelės suformuoja kamštį, ir taip sutrukdo odai pabaigti natūralų atsinaujinimo procesą.

Spuogų susidarymo priežastis Nr. 4: Bakterijos
Bakterija Propionibacterium acnes yra normalus odos gyventojas. Ši bakterija yra odos riebalų palaikymo sistemos dalis. Jei plauko maišelis užsikemša, Propionibacterium acnes bakterijos sparčiai dauginasi sukeldamos uždegimą plauko maišelyje ir odos paviršiuje. Kai jūsų organizmas aptinka nepageidaujamų bakterijų, siunčia visą armiją baltųjų kraujo kūnelių kad šie susidorotų su neprašytu svečiu. Šis procesas vadinamas uždegimine reakcija.

Kaip kovoti su spuogais?

Jeigu priežastis bakterijos – padės antibakterinės kosmetinės priemonės. Tačiau jei tai pirmosios 3 paminėtos priežastys – reikalinga gydytojo dermatologo konsultacija ir jo skirtas gydymas. Konsultacijos metu gydytojas įvertins odos būklę. Gali skirti medikamentinį gydymą derinamą su gydomąja kosmetika. Nes šiuo atveju vien kosmetinės priemonės nepadės.

Apie grožio klubą

Grožio Klubas

Išskirtiniai stiliaus, mados, grožio bei sveikatos patarimai kuriais gali pasinaudoti visi.

Komentarai

Spauskite čia ir komentuokite