Oda

Kojų nagų grybelio simptomai

Kojų nagų grybelio simptomai

Tai nagų plokštelės pažeidimas, kurį sukelia grybelinė infekcija. Nagų grybelis sudaro apie trečdalį visų grybelinių susirgimų.

Nuo seno žinoma, jog tai liga, kurios simptomų atsiradimą lemia žmogaus higiena ir elgesio įpročiai. Kojų nagų grybeliu užsikrečiama dažnai žmonių lankomose vietose: bendrabučiuose, kareivinėse, bendrose dušinėse, baseinuose, sporto salėse. Dažnai užsikrečiama per bendrą avalynę, nesilaikant higienos reikalavimų.

Dėl ko atsiranda nagų grybelis

Nagų grybelių kolonijosGrybelius, sukeliančius nago pažeidimą, galime išskirti į 3 grupes:
Dermatofitai (Trychophyton rubrum, Trychophyton mentagrophytes);
Mielės (Candida albicans);
Pelėsiai (Aspergillus ir kt.).

Nagų grybeliams plisti padeda įvairios traumos, padidėjęs prakaitavimas, sutrikusi medžiagų apykaita (sergant cukriniu diabetu, nutukimu), sutrikusi imuninė būklė, odos sausumas.
Vidutinio ir pagyvenusio amžiaus žmonėms rizika susirgti onichomikoze (nagų grybeliu) padidėja net 12-18 kartų.

Kaip atpažinti kojų nagų grybelį

• Baltos ar gelsvos linijos ant nagų
• Suplonėjusi nago plokštelė
• Sustorėjusi nago plokštelė
• Atšokusi nago plokštelė
• Ištrupėjusi nago plokštelė
• Nago volelio paburkimas
• Nago volelio paraudimas
• Gelsvi, pilkšvi nagai
• Pūliai po nago voleliu
• Nelygūs nagai

Kojų nagų grybelis (nuotraukos)


Ligos eiga

Užsikrėtus ilgą laiką gali nebūti jokių ligos požymių, todėl daugelis ligonių nežino, kad jie serga grybeline nagų liga. Inkubacinis ligos periodas įvairus, neretai net nenustatomas. Ilgainiui nagai pakinta ir tie pakitimai gali būti kelių rūšių. Vienais atvejais nagai genda iš šono ar krašto, atsiranda baltų ar gelsvų išilginių juostų, kurios lėtai plinta per visą nagą. Nago plokštelė ilgą laiką lieka blizganti, nesustorėjusi – tad ligonis niekuo nesiskundžia. Tačiau tiriant mikroskopiškai, jei ligonis dėmesingas ir pastebėjęs pakitimus kreipiasi į gydytoją, randama grybelio sporų ir micelių.

Kaip gydyti nagų grybelį namuoseKitais atvejais nagai gali suplonėti, atšokti nuo nago guolio. Kartais nago plokštelė gali sustorėti, po ja kaupiasi raginės masės, nagai tampa gelsvai pilkšvi, nuo šonų ir krašto gali nago plokštelė tiek ištrupėti, kad lieka tik nago mėnuliukas.
Dermatofitai dažniau sukelia kojų arba kombinuotus rankų ir kojų nagų pažeidimus. Jie dažniau pažeidžia nago plokštelę ir galus.

Mielių grybeliai dažniau sukelia izoliuotą rankų nagų pažeidimą, dažniau pažeidžia nago volelį ir ir prie jo esančią nago dalį. Nago volelis paburksta, parausta, virš nago nėra odos raukšlės, iš po nago volelio sunkiasi pūliai, nagas netenka blizgesio, auga nelygus.

Grybelis iš kojų nagų, padų gali persimesti į rankų nagus, plaštakas. Ligos eiga ilga ir lėtinė.

Nagų grybelio komplikacijos

Įsigalėjusi liga įjautrina organizmą išoriniams alergenams, todėl šie žmonės dažniau nei sveiki suserga alerginėmis ligomis, daug jautresni įvairiems vaistams, chemikalams.

Tyrimai grybeliui nustatyti

Tiriant mikroskopiškai, randama grybelio sporų ir micelių.

Kaip kovoti su kojų nagų grybeliu

Gydymas

Laiku pastebėtas ir neįsisenėjęs nagų grybelis greičiau išgydomas, todėl nereikėtų laukti, kol procesas išplis.

Nagų grybelis gydomas ambulatoriškai. Populiariausias ir efektyvus nagų grybelio gydymas – geriamieji vaistai.

Paskutiniu metu populiarėja ir nagų grybelio gydymas lazeriu. Tačiau neskubėkite ligos gydyti savo nuožiūra. Pastebėję simptomus panašius į nagų grybelio pirmiausiai turėtumėte kreiptis į gydytoją dėl tikslios diagnozės nustatymo, o geriausio rezultato galite tikėtis gydytojui sudarius kombinuotą gydymo planą.

Nagų grybelio gydymas lazeriu

Skiriamas arba nepertraukiamas gydymas terbinafinu: kai vaistas geriamas kiekvieną dieną 3-6 mėnesius arba pulsinis gydymas itrakonazoliu: kai vaistas vartojamas tik vieną savaitę per mėnesį. Jei pažeisti rankų nagai, dažniausiai skiriami du pulsai, o jei kojų nagai, skiriami trys gydymo pulsai.

Tačiau, esant visų nagų pakitimams bei smarkiai sustorėjus pirmų nagų plokštelėms, neretai gydymo tabletėmis nepakanka. Įsisenėjus kojų nagų grybeliui prireikia šalinti (nulupti) pažeistą nagą. Tokiais atvejais rekomenduojamas stacionarus poros savaičių gydymas, nagai šalinami, tabletės geriamos trumpesnį laiką.

Ruskiški vaistai nuo nagų grybelio "Gribkosept"Skiriant vaistus nuo grybelio, skiriamos tabletės bei kremai, losjonai vietiniam grybelio gydymui, nors jų prasiskverbimas į nago plokštelę ir guolį yra blogas.

Vaistai ir kitos med. priemonės:

Octenisept
Terbisil

Ruskiški vaistai nuo nagų grybelio:

Terbinafin
Mikozoral
Ekodaks


Dažnas klausimas – per kiek laiko atauga kojų nagai?
Naujo nago atauginimasNulupus ligos pažeistą nagą – nauji, sveiki nagai atauga per 6 mėnesius.

Nulupto nago vieta išvaloma, uždedamas specialus tvarstis kurį reikia nuolat keisti. Svarbu saugoti ir prižiūrėti atvirą buvusio nago vietą (kad nepapultų infekcija).

Grybelio pažeistų nagų tvarkymas

Pastebėjus bet kokius nagų pakitimus, nedelsiant reikia kreiptis į odos ligų specialistus. Sergančiojo šeimos nariai taip pat turėtų kreiptis į dermatologą. Būtina naudoti atskirą patalynę, avalynę, šlepetes, rankšluostį, kempinę ir kt. higienos reikmenis. Net ir pats geriausias gydymas neapsaugo nuo naujo užsikrėtimo. Kad taip neįvyktų, patartina atlikti dezinfekciją.

Kojų nagu grybelio gydymas actuAvalynė yra dezinfekuojama specialiu tirpalu, medvilnės kojinės, puskojinės, patalynė 15min. virinama; praustuvai, vonelės, vonia ar vonios kilimėliai plaunami karštu vandeniu su dezinfekuojamąja priemone; patalpų grindis taip pat patartina valyti su dezinfekuojamąja priemone.

Acto esencija taip pat gali padėti kovojant su kojų nagų grybeliu.

Profilaktika

Geriausias būdas užkirsti kelią grybelio infekcijoms yra reguliarus rankų ir kojų plovimas bei kruopštus jų nusausinimas. Nagus reiktų kirpti reguliariai ir taisyklingai. Teisingas kojų nagų kirpimas pada užkirsti kelią infekcijos išplitimui.

Teisingas kojų nagų kirpimasKojų nagai kerpami tiesiai ir nagų kampučiai neapvalinami, patartina vengti kojų prakaitavimo: vartoti priemones nuo kojų prakaitavimo, rinktis medvilnines kojines ir batus, pagamintus iš leidžiančių odai kvėpuoti medžiagų, dažnai keisti kojines.

Svarbu nesiauti svetimo apavo, naudotis tik savo higienos reikmenimis bei rankšluosčiu. Lankantis pirtyse, baseinuose reikia naudoti individualias gumines šlepetes, taip pat apsaugines, profilaktines priemones nuo grybelio.

Apie grožio klubą

Grožio Klubas

Išskirtiniai stiliaus, mados, grožio bei sveikatos patarimai kuriais gali pasinaudoti visi.

Komentarai

Spauskite čia ir komentuokite