Sveikata

Gripas, peršalimas ar Covid?

Virusų palyginimo lentelė

Išmokti atskirti virusinius susirgimus paskutiniu metu tapo itin svarbu. Be recepto parduodami vaistai ir tradiciniai būdai gydytis niekur neinant iš namų bei geriant daug karštų arbatų nepadės, jei susirgote gripu. Dar blogiau, negydomas virusas gali greitai komplikuotis į kur kas sudėtingesnes ligas ar sąlygoti mirtį.

Tai tik peršalimas, ar gripas?

Ir gripas, ir COVID-19 yra užkrečiamos kvėpavimo takų ligos, tačiau jų kilmės priežastis – skirtingi virusai. COVID-19 sukelia naujojo koronaviruso (pavadinto SARS-CoV-2) infekcija, o gripą – gripo virusų infekcijos.

Paprastas gripas efektyviausiai gydomas pirmąsias 48 valandas nuo simptomų pastebėjimo, todėl tinkamos žinios ir ligos atpažinimas padės greitai ir vėl atsistoti ant kojų.

Covid požymiai ir simptomai

COVID Virusas per mikroskopąGripo ir COVID-19 panašumai. Ir COVID-19, ir gripo požymiai bei simptomai gali būti įvairaus sunkumo: nuo požymių nebuvimo (besimptomiai atvejai) iki sunkių simptomų. Dažnai pasitaikantys COVID-19 ir gripui bendri negalavimai:

karščiavimas arba karščio pojūtis / šaltkrėtis,
kosulys,
dusulys ar sunkus kvėpavimas,
nuovargis,
gerklės skausmas,
sloga ar užgulusi nosis,
raumenų ar kūno skausmai,
galvos skausmas,
kai kurie žmonės gali vemti ir viduriuoti, nors tai dažniau būdinga vaikams nei suaugusiesiems. Gripo virusai gali sukelti lengvą ar sunkią ligą, pasižyminčią aukščiau išvardytais būdingais požymiais ir simptomais.

COVID-19 požymiai ir simptomai, besiskiriantys nuo gripo, gali būti skonio ar uoslės pokyčiai ar praradimas. COVID-19 simptomai

Gripo simptomai

Gripas gali sukelti ir lengvą, ir sunkią ligos formą, kartais – mirtį. Tai nėra peršalimas. Įprastai gripas prasideda staiga. Juo susirgę žmonės dažnai jaučia kai kuriuos ar visus šiuos simptomus:

karščiavimas arba karščio pojūtis / šaltkrėtis,
kosulys,
gerklės skausmas,
sloga ar užgulusi nosis,
raumenų ar kūno skausmas,
galvos skausmas,
nuovargis,

kai kurie žmonės susirgę gripu gali vemti ir viduriuoti, nors tai dažniau pasitaiko vaikams nei suaugusiesiems. Šioje vietoje būtina pažymėti, jog ne visi gripu sergantys žmonės karščiuoja.

Gripas užklumpa netikėtai

Jei atsibudę ryte jaučiatės taip, lyg Jus būtų partrenkęs sunkvežimis – greičiausiai tai gripas. Pagrindiniai simptomai, tokie kaip perštinti gerklė, karščiavimas, galvos ir raumenų skausmas ar kosulys būna daug stipresni, nei peršalimo atveju, kuomet dažniausiai apsiribojama varvančia ar užsikimšusia nosimi.

Gripo simptomai sumažėja po 2-5 dienų, tuo tarpu peršalimas gali trukti ir iki kelių savaičių.

Karščiavimas reiškia gripą

Nors kai kuriems temperatūra pakyla ir paprasčiausiai peršalus, kur kas dažniau karščiavimas yra gripo požymis. Vaikams temperatūra pakyla labiau, nei suaugusiems, tačiau mažieji pacientai dažniau karščiuoja ir peršalę.

Nuovargis gali tęstis savaitę

„Pasigavę“ gripą jausitės išsekę ir neturintys jėgų. Tai gali tęstis kelias savaites, o vyresni ar silpnesnį imunitetą turintys žmonės nuovargį jaus net ir visą mėnesį. Tuo tarpu peršalę jėgų trūkumą jaučiame tik kelias pirmąsias dienas.

Galvos skausmas dar nieko nereiškia

Galvą skaudėti gali tiek peršalus, tiek susirgus gripu. Tiesa, pastaruoju atveju skausmas būna aštresnis, tačiau vistiek nereikėtų jo laikyti patikimu indikatoriumi nustatant ligą.

Kosulys gali parodyti komplikacijas

Kadangi tiek gripas, tiek peršalimas yra kvėpavimo takų ligos, jų metu beveik visada pasireiškia kosulys. Tačiau gripas gali labai greitai komplikuotis į plaučių uždegimą – ligą, kurią parodo ypač aukšta temperatūra, krečiantis drebulys, sunkumas kvėpuoti, skausmas krūtinės srityje ir geltonai žalios arba kraujingos išskyros atsikosėjant. Tokiu atveju dera kuo skubiau kreiptis į gydytoją.

Peršalimas prasideda nuo skaudančios gerklės

Dauguma peršalimo atvejų prasideda nuo gerklės skausmo, kuris trunka nuo vienos iki dviejų dienų. Jį lydi didelė sloga arba užsikimšusi nosis. Susirgus gripu skausmas gerklėje taip pat galimas, tačiau tik su kitais simptomais – nuovargiu, dideliu galvos skausmu, aukšta temperatūra ir t.t.

Didelė sloga – peršalimas

Tai turbūt išskirtiniausias peršalimo požymis. Tiesa, į jį numoti ranka neverta – jei jaučiate skausmą skruostikaulių, nosies tilto arba kaktos srityse, gali būti, jog turite sinusų infekciją. Tokiu atveju būtina kreiptis į gydytoją ir nelaukti, kol sloga praeis pati – sinusų infekcijos gydymas reikalauja antibiotikų.

Gripo gydymui būtini receptiniai vaistai

Nors simptomus (tokius kaip kosėjimas ar temperatūra) gali sumažinti ir be recepto parduodami vaistai, pačios ligos išgydymui būtini gydytojo rekomenduoti preparatai, dažniausiai – antibiotikai. Gripas – itin pavojinga liga, todėl bet koks gydymasis tradicinėmis namų priemonėmis gali lemti nepataisomas komplikacijas ar mirtį. Močiučių žoleles palikime slogos gydymui, o susidūrę su rimtomis ligomis nežaiskime.

Geriausia prevencija – tai rankų plovimas

Bene geriausia prevencija nuo gripo yra kruopštus rankų plovimas. Naudodami muilą bei šiltą vandenį trinkite rankas bent 20 minučių, nepamiršdami tarpupirščių. Padėti išvengti ligos taip pat gali įvairios dezinfekcinės priemonės, skirtos valyti rankas.

Pasiskiepykite

Skiepas nuo gripo yra tam tikra ligos versija, kuri padeda organizmui iš anksto susikurti daug prieš virusą kovojančių antikūnių. Nekreipkite dėmesio į sklandančias kalbas – susirgti gripu nuo pačios vakcinos yra neįmanoma.

Saugokite save!

Apie grožio klubą

Grožio Klubas

Išskirtiniai stiliaus, mados, grožio bei sveikatos patarimai kuriais gali pasinaudoti visi.

Komentarai

Spauskite čia ir komentuokite