Sveikata

Pagalba alkoholikams

Pagalba alkoholikams

Alkoholio vartojimas seniai yra viena didžiausių žmonijos problemų. Tačiau mažai kas susimąsto, kokį iš pat pradžių nematomą poveikį alkoholis daro organizmui.
Kaip išsivaduoti iš alkoholio spąstų?

Didelės alkoholio dozės slopina visų audinių ir organų gyvybinius procesus. Nesaikingas ir dažnas alkoholinių gėrimų vartojimas sukelia priklausomybę, žaloja žmogaus psichiką ir visą organizmą.

Nors alkoholizmas priskiriamas prie sunkiausiai gydomų priklausomybės ligų, vis dėlto jį įmanoma išgydyti. Tam būtinas kompleksinis gydymas. Dauguma gydytojų teigia, kad efektyvių gydymo rezultatų pasiekiama vartojant medikamentus, kurių veiklioji medžiaga naltreksonas blokuoja malonumą sukeliančius receptorius.

“Alkoholizmas – tai sunkus sutrikimas, griaunantis ne tik geriančio žmogaus gyvenimą, bet ir sukeliantis nesibaigiantį stresą jo artimiesiems. Gydymo būdą turi parinkti gydytojai, pabendravę su žmogumi, ištyrę jo situaciją, ligos eigą. Potraukį mažinantys vaistai – labai svarbi kompleksinio bei psichosocialinio gydymo dalis,” – teigia Vilniaus psichoterapijos ir psichoanalizės centro gydytojas psichiatras Dainius Stasiūnas.

Vartojant vaistus, mažėja atkryčiai

Vaistai nuo alkoholizmo revia vivitrol naltraxoneVaistai nuo alkoholizmo “ReVia”

Vartojant potraukį mažinančius vaistus, kurių sudėtyje yra naltreksono, kontroliuojamas liguistas potraukis kvaišalams. Tai – vieni nedaugelio specifinių vaistų, skirtų alkoholizmui gydyti. Jie sėkmingai skiriami ir Lietuvoje.

Pasak D.Stasiūno, naltreksonas blokuoja endorfinų išsiskyrimą. Todėl žmogus, suvartojęs tam tikrą alkoholio kiekį, nesulaukia norimo atsipalaidavimo, ramybės, o atvirkščiai, gali būti sujaudintas, sudirgęs. Ta būsena vargina, todėl žmogus, norintis gyventi blaiviai, pasirenka gyvenimą be alkoholio.

Vartojant vaistus, kurių veiklioji medžiaga yra naltreksonas, greitai pasiekiamas gydomasis efektas, retėja atkryčiai, mažėja kvaišalų vartojimo apimtys, be to, vaistas yra gerai toleruojamas. Vidutinė gydymo šiais vaistais trukmė yra 3 mėnesiai.

Alkoholizmu suserga ir dvidešimtmečiai

Alkoholizmas jauname amžiujeŠie vaistai yra tik viena, tačiau labai svarbi priklausomybės nuo alkoholio gydymo dalis. Alkoholio, kaip ir kitų priklausomybių ligų, gydymas turi būti kompleksinis – psichologinis, psichoterapinis ir medikamentinis. Dar viena svarbi sąlyga – žmogus turi pripažinti, kad yra priklausomas nuo alkoholio ir norėti liautis gerti.

Lietuvoje didėja alkoholio vartojimas ir su juo susijusių nelaimių skaičius. Pagal naujausius duomenis alkoholio Europoje suvartojama daugiausiai, o didžioji suvartojamo alkoholio dalis tenka Rytų Europai. Lietuva, Latvija, Estija, Ukraina ir Baltarusija įtrauktos į didžiausią rizikos grupę. Vienas Lietuvos gyventojas per metus išgeria 17,2 litro grynojo alkoholio, tuo tarpu ES vidurkis – 11 litrų.

D.Stasiūno teigimu, priklausomybe nuo alkoholio dažniausiai suserga vidutinio amžiaus žmonės (30-55 metų), tačiau gali būti ir išimčių. Jam yra tekę gydyti ir dvidešimtmečius bei gerokai vyresnius žmones. Viskas priklauso nuo to, kada pacientas pradėjo piktnaudžiauti alkoholiu, kada išsivystė pagirių sindromas bei kokia yra organizmo individuali tolerancija alkoholiui.

Suserga ir dvasiškai stiprūs žmonės

Alkoholio vartojimas tampa problema tada, kada jis tampa nekontroliuojamas. Apsvaigusį nuo alkoholio žmogų aplinkiniai lengvai pastebi, dėl alkoholio lakumo ši medžiaga skverbiasi per kvėpavimo takus, skleisdama specifinį kvapą. Alkoholio vartojimas ilgainiui žmogui sukelia problemas šeimoje, darbe, jam iškyla finansinių sunkumų, prasideda nemalonumai su teisėsauga.

Psichiatro teigimu, moterims gydytis priklausomybę, tiek dėl visuomenės požiūrio, tiek dėl biologinių organizmo ypatumų, yra sunkiau negu vyrams. Moterų organizmas yra labiau priklausomas nuo įvairių hormonų veiklos – skydliaukės, antinksčių, lytinių hormonų.

Alkoholis, ypač jo skilimo produktai, toksiškai veikia moterų hormonus gaminančius organus, sutrikdo jų veiklą, todėl atsiranda įvairūs negalavimai. Tiesa ta, kad vyrai, piktnaudžiaujantys alkoholiu, dėl organizmo ypatumų ilgiau išgyvena negu moterys.

“Priklausomybe nuo alkoholio suserga ne tik silpni, bet ir labai stiprūs žmonės, taip spręsdami savo problemas iš pradžių namuose, po to darbe. Sveikimas priklauso nuo žmogaus valios stiprumo. Bet kokia priklausomybė yra lėtinė liga, kuriai būdingi atkryčiai. Ši problema išskirtinai sudėtinga, reikia, kad geriantis žmogus būtų užvaldytas noro išlikti blaivus, tai priimtų kaip vienintelį teisingą gyvenimo būdo pasirinkimą”,- patikino D.Stasiūnas.


Jei jūs ar jūsų artimieji kenčia nuo priklausomybės ligų ir nematote išeities iš aklavietės, specialistai jus pakonsultuos nemokamai šiais telefonais:

Vilniuje – 865270103 (gyd. D.Stasiūnas)
Kaune – 837333251 (gyd. V.Pukelevičienė) 865019005 (gyd. C.Boimas)
Klaipėdoje – 846410330 (gyd. B.Nastopkaitė)
Panevėžyje – 845582673 (gyd. R.Adomaityte, gyd. Ž.Ilgelevičiūtė). ir 865270103 (gyd.D.Stasiūnas, atvyksta trečiadieniais iš Vilniaus)
Šiauliuose – 841525405 (gyd. J.Kuznecova) ir 841457511 (gyd. E.P.Zevertas)

Apie grožio klubą

Grožio Klubas

Išskirtiniai stiliaus, mados, grožio bei sveikatos patarimai kuriais gali pasinaudoti visi.

Komentarai

Spauskite čia ir komentuokite