Tradicija lankytis pirtyje atėjusi iš seniausių laikų. Tai ne tik higieninė procedūra, bet ir organizmo sveikatinimas, poilsio, atsipalaidavimo bei patogaus bendravimo forma. Pirties procedūros reikšmė sveikatai neabejotina ir daugiapusė.
Atliekant tyrimus su ląstelėmis nustatyta, kad periodiškai karščio veikiamose ląstelėse pradeda gamintis taip vadinamieji “šiluminio šoko baltymai”, kurie turi stiprų apsauginį poveikį, atjaunina ląsteles ir ilgina jų amžių. Akivaizdu, kad reguliarus viso organizmo kaitinimas pirtyje taipogi stiprina sveikatą.
Kaitinantis pirtyje, organizme mažėja cholesterino, kraujyje krenta cukraus kiekis, ir kas labai svarbu, iš organizmo pasišalina teršalai ir šlakai. Dauguma šiuolaikinių žmonių kasdieniniame gyvenime nepakankamai prakaituoja. Antiperspirantai, dirbtinė aplinka, sintetiniai rūbai, nejudrus gyvenimo būdas – šie visi faktoriai lemia odos porų užsikimšimą ir nepakankamą prakaito išskyrimą.
Reguliariai lankantis pirtyje galima pagerinti savo sveikatą, atjauninti ir neblogai išvalyti savo organizmą. Oda – pats didžiausias ir labai svarbus žmogaus organas. Jos plotas yra nuo 1.5 iki 2.2 kvadratinio metro. Kiekvieną dieną per odą organizmas pašalina iki 600 g skysčio. Tai vyksta net tuomet, kai akivaizdaus prakaitavimo nepastebime. Kartu su skysčiu pasišalina ir visos jame esančios medžiagos, taip pat ir nereikalingos: šlakai, druskos, radionuklidai ir kt. Pirties karštis atveria odos poras, o suaktyvėjusi kraujo apytaka padeda šlakams pasišalinti iš organizmo. Taigi, jei padidintume prakaitavimą, o kartu ir kenksmingų medžiagų šalinimą, ir tuo pačiu metu papildytume organizmą visiškai švariu vandeniu, tai visi organizmo skysčiai: kraujas, limfa, ląstelių skystis,- taptų žymiai švaresni. Daug ligų, susijusių su organizmo užterštumu, gydoma pirtyje. Pastaruoju metu net narkomaniją pradėta gydyti garine pirtimi.
Jei nutarėte kaip reikiant apkuopti savo organizmą pirties procedūromis, skirkite tam bent dvi savaites. Prieš pirties procedūrų kursą kiekvieną dieną atlikite fizinius pratimus. Mankštinkitės mažiausiai 30 minučių. Geriausiai tinka raumenų mankštinimas naudojant svorius, tačiau taip pat galima ir bėgioti, vaikščioti. Atliekant fizinius pratimus, šlakai oksiduosis ir ląstelėse, ir kraujyje. Po to juos bus lengva pašalinti. Kenksmingų medžiagų, nusėdusių ląstelėse ir kraujagyslėse ištirpinimui gerkite šviežiai išspaustas sultis, kurias galima praturtinti preparatais, turinčiais spygliuočių aliejaus.
Atlikdami organizmo valymo kursą, lankykites pirtyje 2-3 kartus per savaitę.
Garinantis pirtyje svarbu išprakaituoti iš kūno kuo daugiau skysčių. Per 15 minučių kaitinimosi pirtyje gali išsiskirti apie litrą prakaito, su kuriuo pasišalina daugybė kensksmingų medžiagų. Tačiau kartu pasišalins ir organizmui būtinos medžiagos, pirmiausia – įvairūs mineralai. Kad pirtis jums būtų į sveikatą, būtina papildyti prarastus naudingus mineralus – vartoti vitaminų, mikroelementų kompleksus, žolių ekstraktus ir t.t.
Svarbu ir tai, kokiu vandeniu kompensuosite iš organizmo išgarintus skysčius. Pašalinus kenksmingas medžiagas ir tuoj pat vėl išgėrus abejotinos kokybės vandens pirties poveikis sveikatai nebus didelis. Idealu, jeigu skysčio trūkumą papildytumėte specialių tarnybų ištirto šaltinio arba patikimo gamintojo išpilstytu vandeniu.
Jeigu yra galimybė, naudokite distiliuotą vandenį. Kai kurie sveiko gyvenimo propaguotojai teigia, kad keletą mėnesių naudojant vien tik distiliuotą vandenį galima labai sustiprinti sveikatą.
Sveikatintis pirties procedūromis gali beveik visi žmonės, tačiau labai atsargiai pirtyje turėtų elgtis silpnos sveikatos žmonės, ypač sergantys širdies ir kraujagyslių ligomis, neseniai patyrę insultą, turėję galvos traumas, sergantys mažakraujyste, epilepsija, astma. Pirties karštis pavojingas nėščiosioms, nepatartinas sergantiems onkologinėmis ligomis. Jei ant jūsų odos matosi išsiplėtę kapiliarai, pirtis gali dar pabloginti situaciją: kapiliarai ir taip jau yra praradę gebėjimą susitraukti, todėl viskas, kas skatina odos kraujotaką ir išplečia juos dar labiau, jums, deja, netinka.
Jei visiškai neturite galimybės lankytis pirtyje, maudykitės karštoje vonioje ar bent jau duše. Svarbu, kad iš organizmo pasišalintų kuo daugiau skysčių.
Komentarai